معاون فنی و اجرایی سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران گزارش داد: تکثیر و تدارک بیش از 31 درصد بذور اصلاح شده غلات و 50 درصد دانه های روغنی کشور در سطح شبکه تعاونیهای روستایی وکشاورزی در سال 1398
1398/08/13
به گزارش پات، حسن عنایتی کلیجی، معاون فنی و اجرایی سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران با اشاره به اینکه بذر به عنوان هسته اولیه تولید و عامل مؤثر در افزایش کمی و کیفی محصول مطرح بوده و درحال حاضر حدود 590 هزارتن بذور اصلاح شده شامل 540 هزار تن گندم و 50 هزارتن جو توسط سه بخش خصوصی، تعاونی و دولتی تحت نظارت کامل مؤسسات تحقیقاتی تکثیر، تولید و نهایتاً دراختیار کشاورزان سراسر کشور قرار داده می‌شود، تصریح کرد: برنامه و سهمیه تخصیص یافته از سوی کمیته های فنی برای شبکه تعاونیهای روستایی و کشاورزی درسال زراعی 98-97 برای بذر گندم معادل 157هزارتن وبرای بذرجو 25هزارتن بوده که میانگین 31 درصد برنامه کشوری را بخود اختصاص می‌دهد و از مقدار مذکور حدود 158هزارتن خریداری و 65 هزار تن بوجاری و تاکنون حدود 28 هزارتن بین کشاورزان مناطق سردسیر توزیع شده است وانشاءالله الباقی بذور در صورت مساعدبودن شرایط ودرخواست کشاورزان بتدریج فرآوری و بین آنها توزیع خواهد شد.
🔸این مقام مسئول در ارتباط با بذر دانه های روغنی نظیر کلزا، سویا و کنجد اظهار داشت: با توجه به نیاز کشور و براساس برنامه ستاد اقتصاد مقاومتی وزارت جهادکشاورزی درحال حاضر حدود 1000 تن بذر هیبرید کلزای ارقام بهاره درکشت صنعت شهیدرجائی خوزستان با کیفیت مطلوب تولید، فرآوری و بسته بندی شده ودراقصی نقاط کشور توزیع می‌گردد به علاوه اینکه براساس تصمیمات متخذه در کمیته فنی سازمان مرکزی دریک برنامه کوتاه مدت افزایش تولید تا سقف 1200 تا 1400 تن دردستور کار قرارگرفته است.
وی در این زمینه افزود؛ درحال حاضر بذر سویا در استانهای اردبیل،مازندران و گلستان تولید می شود و با توجه به نیاز کشور تولید مقدار2500 تن بذر این محصول دربرنامه قرار گرفته و مقررشده در یک برنامه ریزی میان مدت تا 4000تن افزایش یابد. در خصوص بذرکنجد نیز تولید حدود 250 تن ارقام گرمسیری و نیمه گرمسیری در کشت و صنعت شهید رجائی خوزستان آغاز شده و در صورت نیاز امکان تولید تا سقف 1000 تن وجود دارد.
🔹مهندس عنایتی همچنین پیرامون تولید بذر *شبدر برسیم* و *یونجه* به خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی سازمان مرکزی گفت: تولید بذر "شبدر برسیم" صرفاً در کشت و صنعت شهید رجایی دزفول وشهید بهشتی انجام و بذر تولیدی بیشتر دراستانهای شمالی نظیر گلستان،مازندران و گیلان مصرف می شود. در حال حاضر حدود 600تن از این نوع بذر توسط کشت و صنعت های مذکور تولید شده و با توجه به نیاز کشور افزایش تا سقف 1000 تن در برنامه سال آتی پیش بینی شده است. ضمناً در مورد بذر یونجه نیز درحال حاضر بدلیل عدم وجود بذر پایه مادری، تولید بذر یونجه ارقام همدانی، بغدادی،نیک شهری،بمی و یزدی در حدود 400 تن توسط اتحادیه های تعاون روستایی همدان، خوزستان، کرمان و سیستان و بلوچستان بصورت خود مصرفی تهیه، فرآوری و توزیع می گردد.
🔸معاون فنی سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران با تاکید بر اینکه اتحادیه تعاونی کشاورزی پنبه کاران کشور با هدف تولید ارقام مناسب برداشت مکانیزه، متحمل در برابر بیماریها، زودرس و راندمان بالا، اقدام به واردات و عقد قرار داد با مؤسسه تحقیقات پنبه نموده خاطر نشان کرد: اتحادیه مذکوردرحال حاضر تولید چهار رقم مناسب بذر پنبه با خصوصیات یاد شده را در برنامه دارد و در شرایط کنونی تولید بذر در طبقات مختلف به میزان 500 تن در دست انجام است که این مقدار تا سقف 1500 تن قابل افزایش خواهد بود.
🔹عنایتی در بخش دیگری از توضیحات خود در زمینه تولید بذر سیب زمینی یادآور شد؛ با توجه به نقش مهم استفاده از غده بذری سالم و گواهی شده در افزایش عملکرد، اتحادیه مرکزی تعاونیهای تولید در استانهای اصفهان و مرکزی اقدام به تولید بذر سیب زمینی در طبقات مختلف SE و E و A نموده و در حال حاضر به رکورد تولید 2000 تن بذر رسیده است . ضمن اینکه مقرر گردیده این میزان تا افق 1404 به 7000 تن افزایش یابد.
🔸وی در مورد تولید بذر ذرت نیز با اعلام اینکه هم اکنون شرکت تعاونی اولتان در استان اردبیل (مغان) میزان 2500 تن بذر ذرت ارقام دیررس تولید می کند تصریح کرد: با توجه به برنامه‌ریزی‌های انجام شده مقرر گردیده علاوه بر ارقام دیررس، تولید 4000 تن ارقام زودرس و میان رس نیز در استانهای اردبیل، لرستان، فارس و خوزستان در دستور کار قرار گیرد. مضافا کشت و صنعت شهید رجایی خوزستان با مشارکت شرکت امریکن ژنتیک در نظر دارد در یک برنامه میان مدت تولید 1000 تن بذر ذرت ارقام میان رس را در طبقات والدین و هیبرید به انجام برساند . در این راستا هماهنگیهای لازم انجام شده است.
عنایتی در پایان این گفتگو به موضوع تأمین و توزیع کود و سموم شیمیایی در سال زراعی جاری اشاره و اعلام کرد: براساس ابلاغیه معاونت محترم زراعت وزارت متبوع ازمقدارکل برنامه مصرف کشوری کود اوره (معادل 2/2 میلیون تن) حدود 20 درصد معادل 440هزارتن سهمیه شبکه(اتحادیه/شرکت) بوده که براساس سهمیه های ماهیانه و زمانبندی شده تخصیص داده می شود و تاکنون معادل 110 هزارتن ازطریق پتروشیمی های پنجگانه خریداری و بین کشاورزان مناطق مختلف کشور توزیع شده است. وی ادامه داد : ضمناً عاملین و کارگزاران توزیع انواع کودهای شیمیایی در 6 ماهه نخست سال جاری بالغ بر 437874 تن کود را از طریق شرکت خدمات حماتی کشاورزی خریداری و براساس حواله های صادره از سوی مراکز خدمات کشاورزی توزیع نموده اند. همچنین در زمینه سموم شیمیایی نیز از میزان 2155 تن برنامه پیش بینی شده، طی نیمه ابتدایی سال 98 مقدار 1842 تن توسط کارگزاران شبکه توزیع شده است.
شایان ذکر است همینک در سطح شبکه تعاونی‌ها و اتحادیه‌های کشور حدود 2000 عامل کارگزار کودهای شیمیایی و سموم در حال فعالیت هستند.
تعداد مشاهده خبر183 بار
تصاویر مرتبط


RatingTitle
:0 :0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
Powered by DorsaPortal